- Profesor emeritus Sveučilišta u Sarajevu, specijalist za mikrobiologiju i imunologiju, subspecijalist za virologiju.
- Član Odjela medicinskih znanosti Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine.
- Član Europske akademije znanosti – Odjel za medicinske i životne znanosti.
- Počasni član Bosanskohercegovačko-američke akademije znanosti i umjetnosti.
- Član Međunarodnog odbora za bioetiku.
- Direktorica i osnivačica Instituta za biomedicinsku dijagnostiku i istraživanja NALAZ.
- Direktorica Centra za kontrolu bolesti i geohealth studije Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine.
- Predsjednica Odbora za znanstveno istraživanje i razvoj Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine.
- Članica Upravnog odbora Bošnjačkog instituta – Fondacija Adil Zulfikarpašić u Sarajevu i Bošnjačkog instituta – Zaklada Adil Zulfikarpašić u Zürichu.
Prof. Hukić ima više od 40 godina intenzivnog iskustva u kliničkoj dijagnostici zaraznih bolesti, kao i u istraživanju ekologije, fiziologije i genetike mikroorganizama, odnosa između različitih vrsta živih organizama te uloge mikroorganizama u procesima koji su korisni i štetni za život na Zemlji. Pojavljujući i ponovno pojavljujući patogeni te nove bolesti imaju posebno mjesto u njenom istraživačkom radu.
Njeno istraživanje tijekom izvanrednog perioda rata u Bosni i Hercegovini postiglo je veliki znanstveni uspjeh u području hantavirusa. Tijekom epidemije hemoragijske groznice s bubrežnim sindromom u Bosni i Hercegovini, njeni rezultati pokazali su da su najmanje dva različita hantavirusa, svaki nošen od strane različitih vrsta glodavaca, kružila na tom području: mišji Dobrava (DOB) i voluharski Puumala (PUU) virusi. U isto vrijeme, izolirala je novu varijantu hantavirusa – Dobrava virus, nazvan Tuzla 43, iz Apodemus flavicolis, uhvaćenog blizu grada Tuzla.
Tijekom istraživanja Pappatachi groznice u Bosni i Hercegovini, novi genomi specifični za flavivirus otkriveni su primjenom hemi-nested PCR metode u uzorcima pješčanih muha prikupljenih u Hercegovini.
Epidemija COVID-19 bila je veliki izazov za sve zdravstvene radnike. U okviru Odjela medicinskih znanosti ANUBiH-a, prof. Hukić pokrenula je inicijativu za osnivanje Centra za kontrolu bolesti i geohealth studije. U radu centra sudjeluju stručnjaci iz raznih područja znanosti, a centar je postigao izvanredne rezultate u vremenskom i prostornom praćenju epidemije na području Bosne i Hercegovine, proučavanju genetike SARS-CoV-2 virusa, imunoloških mehanizama tijekom COVID-19, prijenosu infekcije između kućnih ljubimaca i ljudi, i drugim područjima. Na web stranici ANUBiH-a uspostavljen je geoportal koji je bio koristan građanima i zdravstvenim stručnjacima.
Kao koordinatorica i/ili partnerica, bila je uključena u 22 različita znanstvena projekta. Objavila je 128 znanstvenih radova, a rezultate svog rada predstavila je na više od 230 konferencija širom svijeta. Autorica je i koautorica 12 knjiga te je bila recenzentica brojnih rukopisa, knjiga, radova i projekata.
Ostvarila je značajne mrežne kontakte s kolegama širom svijeta i članica je mnogih znanstvenih društava, poput: Europske mreže za dijagnostiku „uvoznih“ virusnih bolesti, Europskog udruženja za bolesti divljih životinja, Međunarodne federacije za kontrolu infekcija, te je bosanskohercegovački predstavnik u FP7-Health istraživačkom programu EU. Također je “Focal point” za Europski centar za kontrolu bolesti i Svjetsku zdravstvenu organizaciju u područjima gripe, ospica i otpornosti na antibiotike.
Za svoj rad primila je mnoge nagrade i priznanja.
Na kraju, predsjednica je i volonterka u Specijalnim olimpijskim igrama u Bosni i Hercegovini. S timom BiH sudjelovala je na 4. Specijalnim olimpijskim igrama, gdje je tim BiH osvojio nekoliko medalja – zlatnih, srebrnih ili brončanih.